HOVORME O EFEKTIVITE V ZDRAVOTNÍCTVE
VYZÝVAJÚ POISŤOVNE GASTROENTEROLÓGOVIA
A ŽIADAJÚ O ÚHRADU ANESTÉZIE PRE DETI PRI KOLONOSKOPIÁCH
Bratislava, 19. november 2024 – Slovenské zdravotníctvo potrebuje väčšiu efektivitu. Príkladom sú endoskopické výkony v celkovej anestézii u detí. V nemocnici je tento výkon šesťkrát drahší ako rovnaký výkon v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Pokiaľ dieťa podstupuje kolonoskopiu alebo gastrofibroskopiu v celkovej anestézii, musí byť hospitalizované. Inak zdravotné poisťovne tento výkon neuhradia. Cenovka za túto zdravotnú starostlivosť je 1733 eur na jedného pacienta. Mimo nemocničného prostredia, napríklad v zariadeniach jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stojí úhrada analgosedácie okolo 200 eur. Platiť ju však musia rodičia, a to napriek tomu, že podľa Katalógu zdravotných výkonov má byť uhrádzaná celková anestézia nad 30 minút výkonu bez ohľadu na to, v akom zdravotníckom zariadení sa realizuje. Slovenská gastroenterologická spoločnosť v tejto súvislosti požiadala zdravotné poisťovne o stretnutie, v rámci ktorého chcú jej zástupcovia prediskutovať otázku úhrady za výkon totálnej intravenóznej anestézie v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Napriek tomu, že z hľadiska výdavkov z verejného zdravotného poistenia ide jednoznačne o racionálny a efektívny krok, zdravotné poisťovne na výzvu odborníkov doteraz nereagovali.
V ústavnom zdravotníckom zariadení je úhradový mechanizmus nastavený na tzv. DRG. Koncová úhrada za výkon je nastavená na základe vykázanej hlavnej diagnózy a sadzby pre tú ktorú nemocnicu. V prípade kolonoskopie pri celkovej anestézii je táto úhrada vo výške 1733 eur. Slovenská gastroenterologická spoločnosť poukazuje na to, že hospitalizácia dieťaťa pri takomto výkone nie je nevyhnutná. Navyše je drahšia v porovnaní s rovnakým výkonom v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti.
Gastroenterológovia sú presvedčení, že pokiaľ by bol tento zdravotný výkon uhrádzaný aj v zdravotníckych zariadeniach mimo hospitalizácie dieťaťa, významne by sa skvalitnila zdravotná starostlivosť, znížili by sa čakacie lehoty na tento výkon a znížili by sa náklady zdravotnej starostlivosti, ktoré dnes zbytočne odčerpávajú zdroje z verejného zdravotného poistenia.
„V tejto súvislosti sme požiadali listom zdravotné poisťovne o stretnutie, v rámci ktorého chceme otvoriť otázku efektivity v zdravotníctve čo sa týka endoskopických výkonov. Z našich analýz jednoznačne vyplýva, že tieto výkony realizované v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sú lacnejšie a efektívnejšie. Racionalizácia a efektivita sú tie atribúty, ktoré dnes potrebuje slovenské zdravotníctvo. Aj preto nie celkom chápeme, prečo doteraz zdravotné poisťovne na našu urgenciu v tejto veci nereagovali. Naším cieľom je, aby bola anestézia pri endoskopických výkonoch detí hradená z verejného zdravotného poistenia. Mimo anestézie sa tento výkon u detí ani nedá realizovať,“ hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Podľa Katalógu zdravotných výkonov má byť uhrádzaná celková anestézia nad 30 minút výkonu bez ohľadu na to v akom zdravotníckom zariadení sa realizuje. Slovenská gastroenterologická spoločnosť sa v tejto súvislosti listom obrátila na zdravotné poisťovne so žiadosťou o plnú úhradu celkovej anestézie u detských pacientov, aby ich rodičia neboli finančne zaťažovaní platbami za tento výkon.
KONIEC
Kontakt pre médiá:
Katarína Leschinger, Grape PR, katarina.leschinger@grapepr.sk